Jahodové koláče jsou výborný dezert, který vám bude vždy chutnat. Dají se snadno připravit a mají skvělou chuť. Tvaroh a šlehačka s jahodami skvěle korespondují. Příjemné jsou také buchty s drobenkou.
Rok se s rokem sešel a už jsou tady zase jahody. Šťavnaté červené ovoce je symbolem léta a dá se připravovat na mnoho způsobů. Rozložit na koláč pečený i nepečený, udělat si marmeládu, sirup nebo džem. Jahodově si můžete vyzdobit také kuchyň. Pořiďte si chňapku a zástěru s jahodami, abyste vypadali stylově.
Jahody jsou bohatým zdrojem vitamínu C. Některé bývají sladké a jiné zase trochu nakyslé. Vybírejte takové, které vypadají akorát zrale, aby v nich nebyly zelené plody. Jsou také zdrojem vitamínu A, B, E a zdrojem vlákniny, což usnadňuje výrobu marmelády, protože vytvářejí hustou hmotu, která drží pohromadě, i když jsou v ní kousky.
Nemají vysoký obsah cukru, proto se skvěle hodí při redukční dietě. Jestliže chcete zhubnout, můžete si obsah cukru v koláčích nahradit například různými sirupy nebo medem. Jahody jsou skvělé také do drinků, jako je jahodové mochito nebo i na ozdobu kávy se šlehačkou. K dezertům si můžete dát i víno nebo šampaňské, do kterého ponoříte jahodu. Tato kombinace skvěle chutná a vypadá velmi dobře na pěkně prostřeném stole pro dva.
Jahodový koláč je výborným dezertem, který se hodí na sváteční stůl nebo také jako chuťovka či sladká tečka za obědem. Jahody jsou vhodné také do bublanin, knedlíků, jako ozdoba na želatinu či šlehačku. Se šlehačkou a čokoládou si výborně rozumí. Dají se čokoládou hezky nazdobit, na koláči i jen tak samotné, jak hořkou tak bílou.
Udělejte si jahodové chuťovky a napíchněte je na špejli a poté namočte do čokolády a nechte zaschnout. Dozdobíte je kokosem, sekanými mandlemi, pistáciemi, barevnými marcipánovými kytičkami či jinými ozdobami.
Pečení koláčů má dlouho tradici. Již naši předkové pekli kulaté pečivo s cukrem nebo medem, které bylo sladkou variantou chleba. Často přidávali ingredience dovnitř, jako rozinky nebo oříšky, ale také jej sypali ovocem. Jahody jsou u nás velmi oblíbené a mnoho lidí se nemůže dočkat, až začne sezóna. Tak neváhejte a pusťte se do vaření a pečení.
Nejjednodušší jsou nepečené koláče. Snadno a rychle se připravují a chutnají obzvláště v létě. S ledovou kávou jsou naprosto skvělé. Jak přijde sezóna jahod, je čas vrhnout se na výrobu nepečeného koláče. Smetanu můžete rozdělit na dvě poloviny a jednu obarvit kakaem. Čokoládovou polevu lze připravit z čokolády, mléka a trochy másla nebo také koupit už hotovou v lahvi. Koláč jen tak lehce pokapejte, aby vypadal efektně.
Kynuté těsto se snadno připravuje a je vláčné a dobré. Ponechte jej kynout v teple přibližně hodinu, aby se pěkně zvedlo. Mělo by být přikryto utěrkou, jinak vám oschne. Kvasnice můžete použít jak čerstvé, tak také sušené. Jahody byste měli vždy očistit a odstranit nahnilé části. Tak, aby jahoda zůstala pěkná a čistá.
Na drobenku:
S jahodami si skvěle rozumí rebarbora. Je potřeba z ní odstranit listy a poté nakrájet. Můžete ji také oloupat. Vypěstujete si ji na zahrádce nebo také koupíte v obchodě či na trhu. Je bohatá na vitamin C a minerální látky. Obsahuje vápník a draslík. Mouku polohrubou doplníte špaldovou, která je velmi zdravá. Má vysoký obsah vitamínů a minerálních látek a jemnou oříškovou chuť. Se špaldovou moukou je těsto krásně nadýchané.
Drobenkové koláče jsou klasika. Tento je však z drobenky celý. Není to jen posypka, ale samotné těsto je celé z drobenky. Zalívá se pudinkem a posype jahodami. Na horní stranu na ovoce patří také drobenka. Je velmi jemný, vláčný a křehký. Hodí se ke kávě nebo jako dezert po obědě.
Pudink:
Tvaroh a jahody jdou vždycky k sobě. Ochuťte tvaroh vanilkovým cukrem a šťávou z citronu. Nejlépe v biokvalitě, aby nebyl chemicky ošetřen. Citron si můžete nastrouhat i na kůru a nasušit doma v sušičce nebo jen tak. Nesmí chybět drobenka, kterou oslaďte třtinovým cukrem. Ten je velmi zdravý a dodá pokrmu trochu jinou chuť.
Náplň:
Drobenka: