Logo

Pro média

Sezóna Jahod 2022

Na konci dubna zahájili prodej prvních jahod z fóliovníků v Dunajské Lužné u Bratislavy.

V ČR jsou pravděpodobně první jahody ve Vraňanech od 8.5.

Sezóna venkovních jahod, spojená s čím dál více oblíbenými samosběry, by letos mohla začít na přelomu května a června. Mělo by jít o běžný začátek, oproti loňsku, kdy sezóna začínala cca o 10 dní později.

Pár zajímavostí ze světa jahod

V ČR je přibližně 100 polí, z kterých se prodávají jahody, nabízejí samosběr nebo obojí. Někteří pěstitelé prodávají i sazenice, ale ty mají sezóny jindy.

Na Slovensku je polí přibližně 43. Tím, jak je největší město na hranicích, je celkem běžné ze Slovenska jezdit na samosběry do Maďarska nebo Rakouska. Tento trend v ČR nepozoruji.

Lokální pěstitelé pěstují jiné odrůdy, než jsou dovozové jahody celoročně v obchodech. Místní jahody jsou méně vhodné na přepravu, ale mají lepší senzorické vlastnosti, zejména chuť, vůni a také barvu.

Samosběry jahod jsou celosvětově populární zejména v ČR, našich sousedních zemích a v Maďarsku.

JahodovyWeb.cz

O pěstitelích jahod informuji od sezóny 2017, původně na webu jahodalera.cz, který od minulé sezóny prošel změnou designu a názvu na aktuální JahodovyWeb.cz.

Na webu JahodovyWeb.cz návštěvníci najdou pěstitele jahod v ČR a na Slovensku roztříděné podle krajů a vizualizované na celostátních mapách na hlavní straně. Mohou si jednoduše najít pěstitele ve svém okolí. Na webu se mohou rovnou inspirovat i recepty na jahodové dobroty.

Web byl v minulých sezónách zmíněn např. v iDnes.cz, Vitalia.cz, eAgri.cz (provozuje ministerstvo zemědělství), víkendové příloze Lidových novin.

Kontakt

V médiích

Lidové noviny iDNES.cz Vitalia.cz eAGRI