Jahodový web logo
Rubrika:

Sušené jahody: Jak je připravit, uchovat a jíst

Jestli máte rádi různé sušené pochutiny, vyzkoušejte sušené jahody. Způsobů sušení je několik. Jahody jsou velmi zdravé a dobré ovoce, které se hodí do mnoha pokrmů.

Metody sušení ovoce a zeleniny

Mrazem (lyofilizace)

Sušení mrazem se nazývá lyofilizace. Používá se při sušení potravin nebo také knih či různých písemností. Ovoce schne v chladném prostředí, kde nevznikají žádné plísně nebo bakterie, takže odpadá riziko poškození sušeného ovoce. V současné době je toto sušení populární.

Tato metoda pochází z dob říše Inků, kdy v nočních teplotách vysychaly potraviny a byly tak lehčí na přepravu po delších tratích. V 19. století byla tato metoda znovu objevena a sušily se tak květiny nebo farmaceutické či kosmetické přípravky. Proces trvá asi 48 hodin. Mrazem sušené potraviny se používají v RAW stravě.

V sušičce

Sušení v sušičce je možno provozovat také v domácnosti. Sušička potravin je skvělý pomocník do domácnosti. Vyrábí se kruhová nebo čtvercová s několika rošty. Velmi kvalitně suší ovoce, za pomocí cirkulace tepla. Také zamezuje růstu bakterií a plísní, přitom jsou zachovány veškeré minerály.

V troubě

V troubě se tá také sušit. Trouba se zapíná na horkovzdušný ohřev 40 °C. Když je předehřátá, vložte do ni ovoce rozložené na plech nakrájené na plátky. Do dvířek vložte utěrku, tak aby trouba nebyla zavřená, ať může cirkulovat vzduch. Ovoce by mělo být vysušeno přibližně do 7 hodin.

Na síťce

Ovoce se dá sušit na síťce rozložené na radiátoru nebo na slunci, či jen tak. Lepší je dát jej na teplé místo, aby ovoce neplesnivělo. Mělo by mít dobrý přístup vzduchu, ať se vysuší co nejrychleji. Tato metoda je klasická a zastaralá, a může zde vzniknout riziko plísní. Ovoce, které začne plesnivět, ihned vyhoďte. Nenechávejte jej na síťce.

V sušárnách

Sušení ovoce v sušárnách je tradičním způsobem sušení ovoce. Jsou to dřevěné domky, většinou na vsi, ve kterých se suší ovoce za pomocí tepla a proudění vzduchu. Suší se tak spíše jablka, než jahody nebo třeba zelenina, jako jsou papriky, které se pak rozemílají na koření. Tento způsob je oblíbený obzvláště na Balkánu, odkud pochází mnoho druhů koření.

Sušení jahody

Správně usušené jahody, jsou křehké a křupavé. Nemají vodnaté části. Bývají nakrájeny na plátky. Z potraviny by mělo být odstraněné 85% - 95% vlhkosti.

Energetická hodnota čerstvých jahod je orientačně 34 kcal. Jsou v nich obsaženy bílkoviny, sacharidy a vláknina. Obsahují vitamíny C, B2, E, B5, B3, A, B6 a B1, také cholin a kyselina listová. Jsou zde zastoupeny i minerální látky, jako kobalt, vápník, hořčík, zinek, fosfor, draslík, fluor, meď, selen, sodík, železo a mangan. Sušené jahody mají energetickou hodnotu orientačně 343 kcal. Obsahují bílkoviny, sacharidy a vlákninu.

Skladování sušených jahod

Sušené jahody by se měly uchovávat ve vzduchotěsných nádobách, tak aby nepodléhaly plísním a kvasinkám. Dejte je do sklenice a umístěte na chladné a stinné místo. Zachovávají si svou červenou barvu a hodí se skvěle jako přísada do müsli, granoly, či jogurtu spolu s vločkami a oříšky.

Na sušení jahod by se měly používat spíše sladší kusy, tak aby byly sladké i sušené jahody. Dají se také kandovat, naložením v cukru. Při sušení jahody rozložte vedle sebe na plátky a nenechávejte je, aby se překrývaly. Tácy mohou být vyloženy také voskovaným papírem, aby ovoce nekapalo.

Nakrájejte je na plátky silné asi 1,5 – 2 mm. K tomu, abyste dosáhli stejnoměrných plátků, je dobré nakrájet jahody na kráječi na vejce. Můžete nechat i stopky, pro větší dekorativnost sušeného ovoce. Hodí se také na posypání na zmrzlinu či do pohárů.

Recepty se sušenými jahodami

Sušené jahody se dávají do ovesné kaše, krupice, do čajových směsí, nalámané na malé kousky. Využijete je také jako součást müsli a i v müsli tyčinkách. Ty spojíte medem nebo sirupy a přidáte ovesné vločky s oříšky. Je potřeba je také nalámat na menší kousky. V muffinech, koláčích a štrůdlu jsou také skvělé.

Sušené jahody jsou skvělé jako ovoce do pečiva. Používají se jako přísada do perníku nebo sušenek. Stačí smíchat mouku s máslem, kořením a oříšky, přidat prášek do pečiva a sušené jahody. Těsto nakrájejte na různé tvary, nejlépe kolečka a pečte v troubě. Sušenky můžete skladovat ve vzduchotěsných sklenicích, tak aby se k nim nedostali moli nebo neplesnivěly.

Se sušenými jahodami je skvělá také čokoláda, jak mléčná, tak hořká i bílá. Jahody nalámané na kousíčky stačí naházet do rozpuštěné čokolády a nechat zatuhnout.

Velmi dobré jsou sušené plátky jahodové dřeně, které můžete smíchat například s jablky. Rozložte hmotu na voskový papír a sušte v troubě za nízké teploty.

Ohodnoťte tento článek !

2.5 6 hlasů
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments

V médiích

Lidové noviny iDNES.cz Vitalia.cz eAGRI